25.4.16

Ο Σελιανίτης Γιώργος Χαραλαμπόπουλος, Πανελλήνιος πρωταθλητής χειροπάλης 2016

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής χειροπάλης Γιώργος Χαραλαμπόπουλος, μετά από τραυματισμό του στους πήχεις των χεριών, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, που τον ταλαιπώρησε και τον κράτησε πίσω σε προπονητικό επίπεδο (αφού η θεραπεία διήρκεσε μήνες) έδειξε να έχει αναρρώσει σχεδόν τελείως αφού αναδείχθηκε για ακόμη μια χρονιά, πανελλήνιος πρωταθλητής στο πανελλήνιο πρωτάθλημα χειροπάλης 2016 που διεξήχθη στης 17/04/2016 στην Καλλιθέα. Ο Χαραλαμπόπουλος αγωνίζεται στην μεγάλη κατηγορία των +110 κιλών σε δεξί αλλά και αριστερό χέρι. Στο δεξί χέρι στον ημιτελικό και τον τελικό συνάντησε τον Ιωάννη Ασημομύτη, από την ομάδα χειροπάλης του Περιστερίου, μιας και κανείς τους δεν είχε ήττα, τον οποίο κέρδισε και τις δύο φορές. Στο αριστερό χέρι, στον ημιτελικό κέρδισε τον Ιωάννη Ασημομύτη, ενώ στον τελικό συνάντησε τον Σταύρο Κεκάκο, απο την Greek Armwrestling Club του Παναγιώτη Ξύλου, μετά από έναν απολαυστικό αγώνα, ο παγκόσμιος Χαραλαμπόπουλος ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.